John Lamont

John Lamont is the Conservative MP for Berwickshire, Roxburgh and Selkirk, and has been an MP continuously since 8 June 2017. He currently holds the Government post of Parliamentary Under-Secretary (Scotland Office).

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation

  • Name of donor: Ian McVeigh
    Address of donor: private
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: £10,000 to my central party organisation
    Donor status: individual
    (Registered 28 March 2022)
  • Name of donor: Rob Harding
    Address of donor: private
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,500
    Donor status: individual
    (Registered 3 October 2022)

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources

  • Name of donor: Diageo plc
    Address of donor: 16 Great Marlborough Street, London W1F 7HS
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: Guest at the All England Tennis Club for the Championships with associated hospitality, total value £475
    Date received: 4 July 2022
    Date accepted: 4 July 2022
    Donor status: company, registration 23307
    (Registered 18 July 2022)

8. Miscellaneous

  • Solicitor (non-practising). (Registered 26 June 2017)
  • I am a member of the Law Society of England and Wales. (Registered 26 June 2017)
  • I am a trustee of the St Abbs Lifeboat Trust. (Registered 26 June 2017)
  • I am a member of the Rail Action Group East of Scotland (RAGES). (Registered 26 June 2017)