Lord Oates

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Oates, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Opposition post

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Energy and Climate Change)
Opposition Department
29 January 2020 - Present
Lords

Committee memberships

International Agreements Committee
23 April 2020 - Present
Lords
European Union Committee
29 October 2019 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

EU External Affairs Sub-Committee
2 July 2019 - 23 April 2020
Lords
EU Justice Sub-Committee
26 January 2016 - 5 September 2017
Lords