Alberto Costa

Alberto Costa is the Conservative MP for South Leicestershire, and has been an MP continuously since 7 May 2015.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Alberto Costa, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Committee memberships

Scottish Affairs Committee
4 May 2020 - Present
Commons
Committee on Standards
2 March 2020 - Present
Commons
Committee of Privileges
2 March 2020 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

Justice Committee
6 July 2015 - 3 May 2017
Commons