Viscount Bledisloe

Viscount Bledisloe is no longer a Member of the Lords, but sat in the House under this title between 18 December 1979 and 12 May 2009. His full title is The Viscount Bledisloe QC, and his given name is Christopher Hiley Ludlow Bathurst.

Voting record

Review the House of Lords voting record of Viscount Bledisloe.

Members may not vote in every division of the House. This can be due to a number of reasons; for example the Lord Speaker, Senior Deputy Speaker and Principal Deputy Chairman of Committees do not vote because of the impartiality of their positions. Otherwise, a Member could be absent undertaking other parliamentary business or unable to attend for other reasons. There is no procedure for recording intentional abstentions but a member may be present in the House and choose not to vote.

To perform a more comprehensive search of vote/division results, use the House of Lords votes in Parliament pages.

Total results 322 (page 1 of 17)
Not
content
Parliamentary Constituenceis (England) (Amendment) Order 2009
Voted
Not content
Content
45
Not content
185
Division 1: held on 16 March 2009
Not
content
Banking Bill
Voted
Not content
Content
80
Not content
174
Division 1: held on 26 January 2009
Not
content
Counter-Terrorism Bill
Voted
Not content
Content
124
Not content
143
Division 1: held on 24 November 2008
Content
Counter-Terrorism Bill
Voted
Content
Content
125
Not content
130
Division 1: held on 17 November 2008
Content
Counter-Terrorism Bill
Voted
Content
Content
309
Not content
118
Division 1: held on 13 October 2008
Content
National Insurance Contributions Bill
Voted
Content
Content
189
Not content
134
Division 1: held on 2 July 2008
Content
Pensions Bill
Voted
Content
Content
158
Not content
65
Division 1: held on 30 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
196
Not content
227
Division 1: held on 9 June 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
178
Not content
164
Division 2: held on 7 May 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
227
Not content
151
Division 1: held on 7 May 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
98
Not content
125
Division 2: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
87
Not content
217
Division 1: held on 23 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
183
Not content
113
Division 3: held on 21 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
67
Not content
124
Division 2: held on 21 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
112
Not content
132
Division 1: held on 21 April 2008
Not
content
House Committee
Voted
Not content
Content
47
Not content
194
Division 1: held on 31 March 2008
Not
content
Regulatory Enforcement and Sanctions Bill [HL]
Voted
Not content
Content
34
Not content
172
Division 1: held on 19 March 2008
Content
Children and Young Persons Bill [HL]
Voted
Content
Content
173
Not content
119
Division 1: held on 17 March 2008
Content
Dormant Bank and Building Society Accounts Bill [HL]
Voted
Content
Content
107
Not content
130
Division 1: held on 26 February 2008
Not
content
Human Fertilisation and Embryology Bill [HL]
Voted
Not content
Content
41
Not content
197
Division 1: held on 4 February 2008
Total results 322 (page 1 of 17)