The Lord Alton of Liverpool

Lord Alton of Liverpool is a Crossbench Life peer who has sat under this title in the Lords since 12 June 1997.

Prior to joining the Lords, he sat in the Commons as an MP with the name David Alton.

Registered Interests

Registered Interests for Lord Alton of Liverpool.

The Register is updated continuously throughout each sitting day and at regular intervals on other days.

Category 2: Remunerated employment, office, profession etc.

Occasional income from journalism and writing
Updated 9 May 2013

Category 6: Sponsorship

Occasional research assistance is provided by the Right To Life Charitable Trust on a pro bono basis and CARE
Updated 5 December 2017

Category 7: Overseas visits

Visit to Hong Kong, 23-25 November 2019, as an election monitor; travel and accommodation costs paid by Fight for Freedom: Stand With Hong Kong
Updated 26 November 2019
Visit to Northern Iraq and Kurdistan, 1-8 December 2019, to view genocide sites and refugee camps; travel and accommodation provided by Christian Solidarity Worldwide (CSW)
Updated 10 December 2019
Visit to Philadelphia, USA, 16-19 September 2019, to speak at Penn University and to give series of talks; flights and accommodation provided by Ascension Press
Updated 11 October 2019
Visit to Taiwan, 1-5 October 2019, to meet Government Ministers and officials and give lecture on human rights and religious freedom; flights and accommodation provided by Government of Taiwan
Updated 11 October 2019
Visit to Utah, USA, 6-8 October 2019, to give lecture on Human Dignity and its link to Freedom of Religion or Belief; flights and accommodation provided by Brigham Young University
Updated 11 October 2019

Category 10: Non-financial interests (a)

Director and Trustee, Living and Dying Well (not for profit company)
Updated 11 October 2019

Category 10: Non-financial interests (b)

Advisory Committee, Liverpool School of Tropical Medicine
Updated 13 April 2010
Fellow, Liverpool John Moores University Roscoe Foundation for Citizenship
Updated 10 October 2016
Visiting Professor, Liverpool Hope University
Updated 5 December 2017

Category 10: Non-financial interests (e)

Board Member, Aid To The Church In Need (registered charity) (interest ceased 31 July 2019)
Updated 11 October 2019
Member, Sages Group on North Korean Human Rights (consisting of human rights experts)
Updated 2 February 2017
Trustee, Arise Foundation (supports grass-roots initiatives to counter human trafficking)
Updated 16 December 2015
Trustee, Chesterton Institute
Updated 13 April 2010
Trustee, The Christian Heritage Centre (registered charity) (interest ceased 30 September 2019)
Updated 11 October 2019