Lord Wallace of Tankerness

Lord Wallace of Tankerness is a Liberal Democrat Life peer who has sat under this title in the Lords since 13 November 2007. His full title is The Rt Hon. the Lord Wallace of Tankerness QC, and his given name is James Robert Wallace. Prior to joining the Lords, he sat in the Commons as an MP, and was first elected in 1983.

Voting record

Review the House of Lords voting record of Lord Wallace of Tankerness.

Members may not vote in every division of the House. This can be due to a number of reasons; for example the Lord Speaker, Senior Deputy Speaker and Principal Deputy Chairman of Committees do not vote because of the impartiality of their positions. Otherwise, a Member could be absent undertaking other parliamentary business or unable to attend for other reasons. There is no procedure for recording intentional abstentions but a member may be present in the House and choose not to vote.

To perform a more comprehensive search of vote/division results, use the House of Lords votes in Parliament pages.

Total results 818 (page 40 of 41)
Not
content
Sexual Offences (Northern Ireland) Order 2008
Voted
Not content
Content
66
Not content
146
Division 2: held on 30 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
112
Not content
234
Division 2: held on 18 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
184
Not content
277
Division 1: held on 18 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
218
Not content
280
Division 1: held on 11 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
147
Not content
195
Division 2: held on 4 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
152
Not content
206
Division 1: held on 4 June 2008
Not
content
European Union (Amendment) Bill
Voted
Not content
Content
135
Not content
195
Division 1: held on 20 May 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
197
Not content
116
Division 4: held on 30 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
62
Not content
137
Division 3: held on 30 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
91
Not content
134
Division 2: held on 30 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
98
Not content
148
Division 1: held on 30 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
21
Not content
55
Division 7: held on 23 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
26
Not content
64
Division 6: held on 23 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
95
Not content
107
Division 5: held on 23 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
127
Not content
116
Division 4: held on 23 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
134
Not content
130
Division 3: held on 23 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
98
Not content
125
Division 2: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
87
Not content
217
Division 1: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
81
Not content
57
Division 6: held on 21 April 2008
Content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Content
Content
30
Not content
66
Division 5: held on 21 April 2008
Total results 818 (page 40 of 41)