Ms Anum Qaisar

Ms Anum Qaisar is the Scottish National Party MP for Airdrie and Shotts, and has been an MP continuously since 13 May 2021.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Ms Anum Qaisar, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Committee memberships

Trade (Australia and New Zealand) Bill
7 September 2022 - Present
Commons
Women and Equalities Committee
5 January 2022 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

Health and Social Care Committee
25 May 2021 - 5 January 2022
Commons