Sara Britcliffe MP

Sara Britcliffe is the Conservative MP for Hyndburn, and has been an MP continuously since 12 December 2019.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Sara Britcliffe, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Committee memberships

Higher Education (Freedom of Speech) Bill
7 September 2021 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

Women and Equalities Committee
2 March 2020 - 1 March 2021
Commons