Richard Thomson MP

Richard Thomson is the Scottish National Party MP for Gordon, and has been an MP continuously since 12 December 2019. He currently undertakes the roles of Shadow SNP Deputy Spokesperson (Treasury - Financial Secretary), Shadow SNP Spokesperson (Northern Ireland), and Shadow SNP Spokesperson (Wales).

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Richard Thomson, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Opposition post

Shadow SNP Spokesperson (Northern Ireland)
Opposition Department
1 February 2021 - Present
Commons
Shadow SNP Spokesperson (Wales)
Opposition Department
1 February 2021 - Present
Commons
Shadow SNP Deputy Spokesperson (Treasury - Financial Secretary)
Opposition Department
1 February 2021 - Present
Commons

Committee memberships

Standing Orders (Private Bills) Committee (Commons)
21 April 2021 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Elections contested

Gordon
6 May 2010
Commons
Tweeddale, Ettrick and Lauderdale
7 June 2001
Commons

Opposition posts

Shadow SNP Spokesperson (Business and Industry)
Opposition Department
7 January 2020 - 1 February 2021
Commons