Dr Jamie Wallis

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Dr Jamie Wallis, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Committee memberships

Nuclear Energy (Financing) Bill
15 November 2021 - Present
Commons
Welsh Affairs Committee
2 March 2020 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Elections contested

Ogmore
8 June 2017
Commons

Committee memberships

Committee on the Future Relationship with the European Union
2 March 2020 - 16 January 2021
Commons