Lee Anderson MP

Lee Anderson is the Conservative MP for Ashfield, and has been an MP continuously since 12 December 2019.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lee Anderson, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Committee memberships

Women and Equalities Committee
8 June 2021 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

Police, Crime, Sentencing and Courts Bill
12 May 2021 - 24 June 2021
Commons
Committee on the Future Relationship with the European Union
5 October 2020 - 16 January 2021
Commons