Dehenna Davison MP

Dehenna Davison is the Conservative MP for Bishop Auckland, and has been an MP continuously since 12 December 2019.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Dehenna Davison, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Representation

Party affiliation

Committee memberships

Home Affairs Committee
2 March 2020 - Present
Commons

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Elections contested

Sedgefield
8 June 2017
Commons
Kingston upon Hull North
7 May 2015
Commons