Neil O'Brien

Neil O'Brien is the Conservative MP for Harborough, and has been an MP continuously since 8 June 2017.

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

8. Miscellaneous

  • From 25 April 2018, a member of the advisory board of Onward, a think tank which aims to produce modernising ideas to address some of the biggest challenges facing the UK. This is an unpaid role. (Registered 16 June 2020)
  • From 25 April 2020 until 16 September 2021, Secretary and sole Director of China Research Group Ltd (CRG), a company limited by guarantee which considers the longer term challenges associated with the rise of China and its industrial and diplomatic policies. This was an unpaid role. (Registered 16 June 2020; updated 07 October 2021)