Rachel Maclean MP

Rachel Maclean is the Conservative MP for Redditch, and has been an MP continuously since 8 June 2017. She currently holds the Government post of Parliamentary Under-Secretary (Home Office).

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Rachel Maclean, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Elections contested

Birmingham, Northfield
7 May 2015
Commons

Government posts

Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport)
Department for Transport
13 February 2020 - 16 September 2021
Commons

Committee memberships

Business, Energy and Industrial Strategy Committee
11 September 2017 - 18 June 2018
Commons