Lord Ricketts

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Ricketts, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Committee memberships

Justice and Home Affairs Committee
14 April 2021 - Present
Lords
EU Security and Justice Sub-Committee
23 April 2020 - Present
Lords
EU Security and Justice Sub-Committee
Chaired
23 April 2020 - Present
Lords
European Union Committee
29 October 2018 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

EU Home Affairs Sub-Committee
20 December 2017 - 23 April 2020
Lords