Baroness Sheehan

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Baroness Sheehan, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Committee memberships

Science and Technology Committee (Lords)
1 July 2019 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Opposition posts

Liberal Democrat Lords Spokesperson (International Development)
Opposition Department
28 October 2016 - 4 January 2021
Lords

Committee memberships

EU Energy and Environment Sub-Committee
14 December 2015 - 2 July 2019
Lords