Lord Bridges of Headley

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Bridges of Headley, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Committee memberships

Economic Affairs Committee
28 January 2021 - Present
Lords
Finance Bill Sub-Committee
Chaired
8 September 2020 - Present
Lords
Finance Bill Sub-Committee
4 November 2019 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Government posts

Parliamentary Under-Secretary (Department for Exiting the European Union)
Department for Exiting the European Union
17 July 2016 - 14 June 2017
Lords
Parliamentary Secretary (Cabinet Office)
Cabinet Office
14 May 2015 - 17 July 2016