Amanda Milling

Amanda Milling is the Conservative MP for Cannock Chase, and has been an MP continuously since 7 May 2015. She currently holds the Government post of Minister of State (Foreign, Commonwealth and Development Office).

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources

  • Name of donor: Silverstone Circuits Ltd
    Address of donor: Silverstone Circuit, Towcester, NN12 8TN
    Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Entry to sporting event, value £355
    Date received: 17 July 2021
    Date accepted: 17 July 2021
    Donor status: company, registration 00882843
    (Registered 2 August 2021)

8. Miscellaneous

  • From 13 February 2020, Co-Chairman of the Conservative Party (salaried). (Registered 20 May 2020)