Mhairi Black

Mhairi Black is the Scottish National Party MP for Paisley and Renfrewshire South, and has been an MP continuously since 7 May 2015. She currently undertakes the role of Shadow SNP Spokesperson (Scotland).

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

1. Employment and earnings

  • From 3 October 2015, newspaper column for The National, Newsquest Media (Herald & Times) Ltd, 200 Renfield St, Glasgow G2 3QB. From January 2019 until further notice, I receive £150 for each fortnightly column (previously £150 for each weekly column). Hours: approx. 3 hrs every second week. Payments are made direct to charity. First payment of £900 received on 1 December 2015. (Registered 18 December 2015; updated 05 January 2016 and 06 January 2020)