Nigel Huddleston

Nigel Huddleston is the Conservative MP for Droitwich and Evesham, and has been an MP continually since 7 May 2015.

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources

  • Name of donor: Motorsport UK Association Ltd (trading as Motorsport UK)
    Address of donor: 141 The Command Works Southern Avenue, Bicester Heritage, Bicester OX27 8FY
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets with hospitality for the British Grand Prix, value £2,000
    Date received: 9 July 2023
    Date accepted: 9 July 2023
    Donor status: company, registration 01344829
    (Registered 12 July 2023)
  • Name of donor: Channel Four Television Corporation
    Address of donor: 124 Horseferry Road, London SW1P 2TX
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets with hospitality to the BAFTA EE Film Awards, value £3,160
    Date received: 18 February 2024
    Date accepted: 18 February 2024
    Donor status: company, registration 04106849
    (Registered 8 March 2024)
  • Name of donor: BPI (British Recorded Music Industry) Ltd
    Address of donor: 27 Old Gloucester Street, London WC1N 3AX
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets to the Brit Awards with hospitality, value £3,000
    Date received: 2 March 2024
    Date accepted: 2 March 2024
    Donor status: company, registration 01132389
    (Registered 20 March 2024)

7. (ii) Other shareholdings, valued at more than £70,000

  • Name of company or organisation: Alphabet Inc.
    Interest held: from 11 October 2023
    Additional information: I have held these shares since before I was elected as an MP in May 2015. Prior to October 2023, they were below the threshold for registering under this category.
    (Registered 16 August 2019; updated 18 October 2023)