Gavin Robinson

Gavin Robinson is the Democratic Unionist Party MP for Belfast East, and has been an MP continuously since 7 May 2015. He currently undertakes the roles of Shadow DUP Spokesperson (Home Affairs), and Shadow DUP Spokesperson (Defence).

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

8. Miscellaneous

  • From 1 August 2019, unpaid Chair of EastSide Tourism Ltd, which promotes East Belfast as a tourist destination. (Registered 6 August 2019)
  • From 1 August 2019, unpaid Director of EastSide Partnership, which is a broad-based social partnership with community, statutory, political and business members who are dedicated to the regeneration of East Belfast. (Registered 6 August 2019)

9. Family members employed and paid from parliamentary expenses

  • I employ my father, John Robinson, as part-time Office Manager. (Registered 1 August 2016)