Baroness Pinnock

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Baroness Pinnock, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Opposition post

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Communities and Local Government)
Opposition Department
28 October 2016 - Present
Lords

Committee memberships

Public Services Committee
13 February 2020 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

EU Home Affairs Sub-Committee
12 June 2015 - 2 July 2019
Lords