Baroness Janke

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Baroness Janke, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Opposition post

Liberal Democrat Spokesperson (Work and Pensions)
Opposition Department
29 August 2019 - Present
Lords

Committee memberships

Food, Poverty, Health and Environment Committee
13 June 2019 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

Political Polling and Digital Media Committee
29 June 2017 - 20 March 2018
Lords
EU Home Affairs Sub-Committee
12 June 2015 - 2 July 2019
Lords