Baroness Suttie

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Baroness Suttie, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Opposition post

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Northern Ireland)
Opposition Department
28 October 2016 - Present
Lords

Committee memberships

Constitution Committee
28 January 2021 - Present
Lords
Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee
13 June 2019 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

EU External Affairs Sub-Committee
12 June 2015 - 2 July 2019
Lords
European Union Committee
8 June 2015 - 1 July 2019
Lords