Lord Purvis of Tweed

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Purvis of Tweed, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Opposition post

Liberal Democrat Lords Spokesperson (International Trade)
Opposition Department
28 October 2016 - Present
Lords

Committee memberships

European Affairs Committee
14 April 2021 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Opposition posts

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Energy and Climate Change)
Opposition Department
1 June 2015 - 7 September 2015
Lords

Committee memberships

International Relations and Defence Committee
25 May 2016 - 28 January 2021
Lords