Lord Marks of Henley-on-Thames

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Marks of Henley-on-Thames, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Opposition post

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Justice)
Opposition Department
1 June 2015 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Committee memberships

Delegated Powers and Regulatory Reform Committee
2 July 2012 - 30 March 2015
Lords
Draft Defamation Bill (Joint Committee)
31 March 2011 - 12 October 2011
Lords