Bill Esterson

Bill Esterson is the Labour MP for Sefton Central, and has been an MP continuously since 6 May 2010. He currently undertakes the role of Shadow Minister (Business and Industrial Strategy).

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

2. (b) Any other support not included in Category 2(a)

  • Name of donor: Jayne Moores
    Address of donor: private
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: £10,000 to Bill Esterson Campaigns Ltd
    Date received: 17 August 2021
    Date accepted: 17 August 2021
    Donor status: individual
    (Registered 1 September 2021)
  • Name of donor: Jayne Moores
    Address of donor: private
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000 to Bill Esterson Campaigns Ltd
    Date received: 20 May 2022
    Date accepted: 20 May 2022
    Donor status: individual
    (Registered 14 June 2022)

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital

  • From 26 September 2016, director and sole shareholder of Bill Esterson Campaigns Ltd. (Registered 14 October 2016)