Gordon Henderson MP

Gordon Henderson is the Conservative MP for Sittingbourne and Sheppey, and has been an MP continuously since 6 May 2010.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Gordon Henderson, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Elections contested

Sittingbourne and Sheppey
5 May 2005
Commons
Luton South
7 June 2001
Commons

Committee memberships

Regulatory Reform
26 July 2010 - 30 March 2015
Commons