Andrew Stephenson

The Rt Hon Andrew Stephenson is the Conservative MP for Pendle, and has been an MP continuously since 6 May 2010. He currently holds the Government post of Government Whip, Lord Commissioner of HM Treasury.

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

8. Miscellaneous

  • From 28 February 2020, a member of the Nelson Town Board. This is an unpaid role. (Registered 28 February 2020)
  • From 28 February 2021 until 1 March 2022, volunteer vaccinator with the East Lancashire Hospital Trust, Royal Blackburn Teaching Hospital, Haslingden Road, Blackburn BB2 3HH. This was an unpaid role, to which I devoted around 48 hours a month. (Registered 16 March 2021; updated 11 March 2022)
  • From 7 July 2022 until 6 September 2022, Co-Chairman of the Conservative Party (salaried). (Registered 11 July 2022; updated 12 September 2022)