David Rutley MP

David Rutley is the Conservative MP for Macclesfield, and has been an MP continuously since 6 May 2010. He currently holds the Government post of Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip).

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of David Rutley, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Elections contested

St Albans
1 May 1997
Commons

Government posts

Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs)
Department for Environment, Food and Rural Affairs
22 May 2018 - 19 July 2018
Commons

Committee memberships

Treasury Committee
12 July 2010 - 29 November 2010
Commons