Lord Malloch-Brown

Lord Malloch-Brown is a Crossbench Life peer who has sat under this title in the Lords since 9 July 2007. His full title is The Rt Hon. the Lord Malloch-Brown KCMG, and his given name is George Mark Malloch-Brown.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Malloch-Brown, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Party affiliation

Labour
9 July 2007 - 2 December 2012

Government posts

Minister of State (Africa, Asia and the UN)
Foreign and Commonwealth Office
28 June 2007 - 24 July 2009