The Lord Best OBE DL

Lord Best is a Crossbench Life peer who has sat under this title in the Lords since 4 June 2001.

Registered Interests

Registered Interests for Lord Best.

The Register is updated continuously throughout each sitting day and at regular intervals on other days.

Category 2: Remunerated employment, office, profession etc.

Joint Chairman, International Property Media Awards (remunerated; but all remuneration donated to charity)
Updated 26 January 2015

Category 5: Land and property

Property in Dorset from which rental income is received (owned principally by wife)
Updated 25 April 2010

Category 7: Overseas visits

Visit to Taiwan, 27 July - 2 August 2019, as part of parliamentary delegation to meet with President and Senior Ministers; travel and accommodation costs paid by Taiwanese Government
Updated 16 August 2019

Category 10: Non-financial interests (a)

Chair, Affordable Housing Commission
Updated 16 October 2018
Chair, Centre for Social Justice Housing Commission
Updated 9 July 2019

Category 10: Non-financial interests (b)

Chair, Ministry of Housing, Communities and Local Government Regulation of Property Agents Working Group
Updated 16 October 2018

Category 10: Non-financial interests (d)

Member, Equity Release Council Advisory Board
Updated 11 February 2013
Vice President, Chartered Trading Standards Institute
Updated 5 June 2017
Vice President, Town and Country Planning Association
Updated 11 February 2013
Vice-President (formerly President), Local Government Association
Updated 20 July 2017

Category 10: Non-financial interests (e)

Chairman, Advisory Board, South East Europe Research Centre (share of expenses for one annual meeting paid by City University, Thessaloniki to cover most of the travel costs and some of the hotel costs) (interest ceased 4 July 2019)
Updated 9 July 2019
Church Commissioner
Updated 6 April 2018
Member, External Advisory Board, Crisis
Updated 24 January 2017
President, Sustainable Energy Association
Updated 11 January 2018