Lord Grantchester

Lord Grantchester is a Labour Excepted Hereditary peer who has sat under this title in the Lords since 4 November 2003. His full title is The Lord Grantchester, and his given name is Christopher John Suenson-Taylor. He currently undertakes the roles of Opposition Whip (Lords), Shadow Spokesperson (Energy and Climate Change), Shadow Minister (Environment, Food and Rural Affairs), and Shadow Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy).

Voting record

Review the House of Lords voting record of Lord Grantchester.

Members may not vote in every division of the House. This can be due to a number of reasons; for example the Lord Speaker, Senior Deputy Speaker and Principal Deputy Chairman of Committees do not vote because of the impartiality of their positions. Otherwise, a Member could be absent undertaking other parliamentary business or unable to attend for other reasons. There is no procedure for recording intentional abstentions but a member may be present in the House and choose not to vote.

To perform a more comprehensive search of vote/division results, use the House of Lords votes in Parliament pages.

Total results 881 (page 37 of 45)
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
26
Not content
64
Division 6: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
95
Not content
107
Division 5: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
127
Not content
116
Division 4: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
134
Not content
130
Division 3: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
98
Not content
125
Division 2: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
87
Not content
217
Division 1: held on 23 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
41
Not content
121
Division 3: held on 2 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
147
Not content
106
Division 2: held on 2 April 2008
Not
content
Criminal Justice and Immigration Bill
Voted
Not content
Content
57
Not content
117
Division 1: held on 2 April 2008
Content
Cheshire (Structural Changes) Order 2008
Voted
Content
Content
72
Not content
83
Division 4: held on 4 March 2008
Not
content
Climate Change Bill [HL]
Voted
Not content
Content
191
Not content
141
Division 3: held on 4 March 2008
Not
content
Climate Change Bill [HL]
Voted
Not content
Content
52
Not content
169
Division 2: held on 4 March 2008
Not
content
Legal Services Bill [HL]
Voted
Not content
Content
52
Not content
148
Division 1: held on 24 October 2007
Not
content
Local Government and Public Involvement in Health Bill
Voted
Not content
Content
183
Not content
140
Division 1: held on 10 October 2007
Not
content
Pensions Bill
Voted
Not content
Content
186
Not content
143
Division 1: held on 24 July 2007
Not
content
Corporate Manslaughter and Corporate Homicide Bill
Voted
Not content
Content
186
Not content
157
Division 1: held on 17 July 2007
Not
content
Corporate Manslaughter and Corporate Homicide Bill
Voted
Not content
Content
179
Not content
142
Division 3: held on 9 July 2007
Not
content
Statistics and Registration Service Bill
Voted
Not content
Content
181
Not content
151
Division 2: held on 9 July 2007
Not
content
Offender Management Bill
Voted
Not content
Content
190
Not content
135
Division 1: held on 3 July 2007
Not
content
Offender Management Bill
Voted
Not content
Content
173
Not content
131
Division 3: held on 27 June 2007
Total results 881 (page 37 of 45)