Lord Astor of Hever

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Astor of Hever, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Committee memberships

International Agreements Committee
13 May 2021 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Government posts

Parliamentary Under-Secretary (Ministry of Defence)
Ministry of Defence
28 May 2010 - 7 May 2015
Lords
Lord in Waiting (HM Household) (Whip)
HM Household
11 May 2010 - 5 September 2011
Lords