Earl Peel

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Earl Peel, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Party affiliation

Conservative
15 May 1973 - 9 July 2006

Government posts

Lord Chamberlain (HM Household)
HM Household
30 June 2006 - 31 March 2021
Lords