The Lord Sainsbury of Turville

Lord Sainsbury of Turville is a Labour Life peer who has sat under this title in the Lords since 3 October 1997.

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Sainsbury of Turville, including posts and roles they have held.

Current

Shows current posts, roles, political allegiance and other relevant information.

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

Government posts

Parliamentary Under-Secretary (Trade and Industry) (Science and Innovation)
Department of Trade and Industry
6 May 2005 - 10 November 2006
Lords
Parliamentary Under-Secretary (Department of Trade and Industry) (Science and Innovation)
Department of Trade and Industry
1 January 1998 - 6 May 2005
Lords