Lord Russell of Liverpool

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Lord Russell of Liverpool, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Other posts

Deputy Chairman of Committees (Lords)
21 April 2020 - Present
Lords

Committee memberships

EU Goods Sub-Committee
23 April 2020 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

House membership

Lords
Lord Russell of Liverpool
8 April 1981 - 11 November 1999

Committee memberships

EU Internal Market Sub-Committee
15 May 2018 - 23 April 2020
Lords