Viscount Trenchard

Parliamentary career

Find out about the Parliamentary career of Viscount Trenchard, including posts and roles held.

Current

Shows current posts, roles, party affiliation and other relevant information.

Party affiliation

Committee memberships

European Affairs Committee
14 April 2021 - Present
Lords
EU Services Sub-Committee
23 April 2020 - Present
Lords

Previous

Shows previous posts, roles and other relevant information.

House membership

Lords
Viscount Trenchard
1 December 1987 - 11 November 1999

Committee memberships

EU Financial Affairs Sub-Committee
15 January 2019 - 23 April 2020
Lords