Andrew Rosindell

Andrew Rosindell is the Conservative MP for Romford, and has been an MP continuously since 7 June 2001.

Registered Interests

The Register of Members’ Financial Interests is updated fortnightly online when the House is sitting, and less frequently at other times. Interests remain in the Register for twelve months after the interest has ended.

The interests set out below are those included in the most recently published version of the Register. All versions of the Register can be found here.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources

  • Name of donor: Romford Conservative Support Club
    Address of donor: Margaret Thatcher House, 85 Western Road, Romford RM1 3LS
    Amount of donation or nature and value if donation in kind: A constituency event for my 20th anniversary celebration, held on 14 August 2021, total value £7,330.40
    Date received: 14 August 2021
    Date accepted: 14 August 2021
    Donor status: unincorporated association
    (Registered 27 September 2021)

4. Visits outside the UK

  • Name of donor: Honorary Consulate for the Republic of San Marino
    Address of donor: Baird House, 15-17 St Cross St, London EC1N 8UW
    Estimate of the probable value (or amount of any donation): For a member of staff and myself, flights £1,038; accommodation in Italy (8-11 October 2021) £800; accommodation in San Marino (11-15 October 2021) £1,200; car transport £400; meals £1,000; total value £4,438
    Destination of visit: Italy and San Marino
    Dates of visit: 8-15 October 2021
    Purpose of visit: All-Party Parliamentary Group for San Marino visit to strengthen bilateral relations.
    (Registered 26 October 2021)
  • Name of donor: Swiss Foreign Ministry
    Address of donor: Presence Switzerland PRS, Bundesgasse 32, 3003 Bern, Switzerland
    Estimate of the probable value (or amount of any donation): Flights and accommodation, approx. value £2,300
    Destination of visit: Switzerland (Bern, Zurich, Zug)
    Dates of visit: 10-14 April 2022
    Purpose of visit: Participation in a parliamentary study trip with a focus on Swiss-UK relations, finance and trade, science and innovation.
    (Registered 6 May 2022)